Tosa Inu dnes

Vzhledem k tomu, že i v samotném Japonsku jsou tosy co do velikosti a mohutnosti poměrně nejednotné, standard pro tosu proto stanoví jen spodní hranici kohoutkové výšky, která činí 60 centimetrů u psů a 55 centimetrů u fen. Horní hranice nijak omezena není, a proto se (i když méně často) můžeme setkat i s jedinci, jejichž kohoutková výška přesahuje 75 centimetrů. Důležité ovšem je, aby byla tosa vzhledem ke svému vzrůstu celkově harmonická, silných kostí a mohutného a plasticky vystupujícího, i když ne těžkého osvalení. Hmotnost tosy bývá podle velikosti u psů od 55 do 70 kilogramů, feny váží v průměru od 45 do 65 kilogramů. Z Japonska jsou známi šampioni o váze až 100 kilogramů, ale to je skutečně jen výjimka a u nás ani v Evropě se s takovou tosou nesetkáme.

V dnešní době je  tosa inu v Evropě nejvíce využívána jako majestátní domací miláček. Ve své zemi původu (Japonsko) je sice stále používána jako v minulosti, ovšem obliba psů jakožto společníků neustále narůstá. Dá se říci,  že největší podíl nese právě specifická, s jiným plemenem nezaměnitelná povaha a impozantní vzhled.

Tosa je velký, mohutný, dobře osvalený pes s výraznou hlavou. Ani v dnešní době není tosa ustáleným plemenem co se vzhledu týče, proto můžeme v chovech najít různé typy - od atletického až po robustní typ (nikdy ne však příliš lymfatický) a každý člověk si může vybrat dle preferovaného vzhledu. I přes svou velikost jsou tosy velice mrštní, hbití a v rámci možností i aktivní psi. Co tosa, to originál - co se vhledu i osobnosti týče. Některé tosy jsou více aktivní a jedna procházka denně jim nepostačí, jiné se s ní klidně spokojí. Samozřejmě i záleží na výchově (ovšem nedokážu si představit tosu výlučně jako "gaučového" psa, dostatečná možnost pohybu je důležitá pro každé plemeno).

Mezi typické povahové rysy jednoznačně patří - neohroženost, sebevědomá povaha, inteligence (od tosy jakožto molossa nemůžeme nikdy očekávat bezmyšlenkovité a okamžité plnění povelů-ačkoliv při správném vztahu se svým psem je pro Vás bude tosa inu s radostí plnit). Taktéž má přirozený ochranný instinkt a v případě ohrožení majitele umí zakročit. Proto není dobré obranářské vlohy nadmíru posilovat nevhodným výcvikem.

Většinou si tosa vybere jednoho člena rodiny a toho pak po celý život respektuje a ctí jako samuraj svého císaře. Ostatní členy rodiny ale taktéž poslechne a bude jim výborným, oddaným společníkem.

VÝCHOVA

Vzhledem k velikosti je nutné tosu od útlého věku důsledně vychovávat. Neznamená to ovšem že na psa budeme příliš tvrdí, to by se velmi negativně odrazilo na jeho vztahu k Vám. Avšak žádné výstřelky trpět nemůžeme (obzvláště v období puberty), jinak se pak už s více jak 50kg miláčkem v dospělosti "nedomluvíme" a společné soužití by se mohlo stát náročným pro obě strany. Tosy jsou velmi chytré a spoustů Vašich povelů a žádostí pochopí velmi rychle. U samců je potřeba hlídat jejich přirozenou dominanci ke stejnému pohlaví. Při správném vedení je možné mít tosu i s dalšími psy v domácnosti, ale hlavně v době nepřítomnosti majitele by měli být každý zvlášť.

Pokud chceme mít se svým psem dobrý vztah, nemůžeme tosu umisťovat trvale do kotce. Tosa inu potřebuje častý kontakt s rodinou, aby se správně psychicky vyvíjela. Pokud ji izolujeme, nemůžeme čekat zázraky.

dsc04537

Tvorba www stranek pro chovatele, profesionalni fotograf psu, best web design for breeders